Hoppa till sidans innehåll

Resultat, etapp 2


Morokulien 2-dagars, Resultatlista

Morokulien 2-dagars, Resultatlista

Etapp 2, 2010-07-04


H21 Lång11200 meter6 anmälda
1Lars JohanssonKarlsbyhedens IK83:26
2Fredrik PerssonOK Pan-Kristianstad93:15
3Björn BeckiusOK Tyr95:23
4Daniel C. SkjønsfjellNordreisa IL125:30
Håkan GranefeltOK TyrEj start
Bengt HansskeKils OKEj start

D21 Lång7300 meter12 anmälda
1Anette CarlssonKFUM Örebro OK59:44
2Linn NilssonOK Tyr67:18
3Kristin JohanssonVästvärmlands OK68:52
4Maria IvermarkVästerås SOK74:51
5Karolina KällstrandGöteborg/Majorna OK80:43
6Heidi TronbølNydalens SK82:18
7Anna NordströmKils OK85:08
8Elin ErikssonVästvärmlands OK90:11
Maria ErikssonVästvärmlands OKEj godk.
Malin JonssonOK TyrEj start
Therese LarssonOK KroppefjällEj start
Stina GranefeltOK TyrEj start

H21 Kort6000 meter4 anmälda
1Erik BengtssonFK Åsen50:04
2Kristofer ThorslundVäsby OK52:58
3Jonas PreiszLustens OK74:10
Filip IvermarkVästerås SOKEj start

D21 Kort4000 meter6 anmälda
1Lisa BorrsénOK Kroppefjäll40:29
2Mariken BjervaDrangedal OL45:54
3Ingunn BergetÅs-UMB orientering48:41
4Malin IvermarkFrölunda OL50:55
5Gro StrandAustmarka IL54:21
Emilie LarssonOK KroppefjällEj start

H17-206500 meter6 anmälda
1Sebastian EkmanVästvärmlands OK69:36
2Jacob LilljeqvistStigsökarna85:50
3Albin LiljeqvistStigsökarna85:54
4Fredrik JanssonVästvärmlands OK104:12
5Tobias BeckiusOK Tyr106:26
6Alexander HeenNordreisa IL134:01

D17-204400 meter5 anmälda
1Malin EijsinkÅs-UMB orientering43:17
2Linda EngenRaumar orientering64:16
3Amanda HallénTrollhättans SOK67:54
4Emma EkbergLidköpings VSK68:38
Lisa ViktorssonEds SKEj godk.

H165200 meter2 anmälda
1Tord E HaflanNydalens SK49:32
Joachim ArnesenFossum IFEj godk.

H144000 meter8 anmälda
1Sondre TaugbølÅlgård OK43:05
2Henrik EijsinkÅs-UMB orientering45:44
3Elis NordströmKils OK52:13
4Inge BrendenLundersæter IL61:11
5John GordonStigsökarna61:17
6Håkon GræsbergLundersæter IL64:46
7Nikolai TorpLundersæter IL70:47
Lars BranderVästvärmlands OKEj godk.

D143500 meter4 anmälda
1Tuva BjerketvedtOK Moss46:40
2Lene TaugbølÅlgård OK55:21
3Ingrid HolmenOK Moss57:18
4Ida Karine KarlsenOK Moss62:00

H123000 meter5 anmälda
1Albin ClaessonSävedalens AIK31:23
2Lavran ThorstensenOppsal IF Orientering34:36
3Joel GustavssonStigsökarna35:40
4Emil Bjørnstad StrandRaumar orientering63:30
Eric CampbellLustens OKEj start

D123000 meter7 anmälda
1Mirjam DalénSala OK26:06
2Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK29:59
3Maria ErikssonEds SK33:45
4Fanny LilljeqvistStigsökarna34:04
5Johanne Bratland TjernshaugenOK Moss34:17
6Sofia GustafssonEds SK41:18
Rebekka MarkowAustmarka ILEj godk.

H102400 meter3 anmälda
1Oscar HolmenOK Moss28:20
2Rasmus LilleqvistStigsökarna29:58
3Nils OttossonGävle OK33:55

D102400 meter2 anmälda
1Ella NordströmKils OK37:37
2Katja DalénSala OK38:10

H357300 meter11 anmälda
1Martin FogelbergVästvärmlands OK54:29
2Magnus NordströmKils OK55:56
3Steinar LandeBø OL56:55
4Urban LjungbergDegerfors OK57:48
5Tommy JohanssonVästvärmlands OK59:00
6Asgeir LiumOSI Orientering60:43
7Donald McCarthyÄrla IF68:13
8Torstein HoleNydalens SK68:51
9Jörgen KarlssonLeksands OK100:41
Anders KnutssonLinköpings OKEj godk.
Jonas BergenfurOK ÄlgenEj start

D354400 meter3 anmälda
1Johanna RåbergOK Tyr46:00
2Annika LjungbergDegerfors OK58:01
3Anna-Märta JohanssonVästvärmlands OK58:24

H406500 meter7 anmälda
1Ulrik StaugaardFIF Hillerød50:12
2Patrik OttossonGävle OK54:12
3Örjan BeckiusOK Tyr59:15
4Bjørn KarlstadBrandval/Kongsvinger OK62:46
5Johan LilljeqvistStigsökarna64:08
Mats LarssonOK ÄlgenEj godk.
Per Henning BjervaÅs-UMB orienteringEj start

D404000 meter5 anmälda
1Suzy LarssonOK Skogshjortarna43:22
2Helena ErikssonEds SK47:02
3Anneli GordonStigsökarna60:17
Astrid BjørnerødOK MossEj godk.
Karina ÖstlundIFK Moras OKEj start

H40 Kort3800 meter9 anmälda
1Knut TaugbølÅlgård OK37:32
2Anders PetterssonStigsökarna37:50
3Per Arne ArnesenKolbotn & Skimt OL38:10
4Øyvind StørenBø OL42:17
5Per-Ivar SveheimOdal OL46:26
6Petter FureOppsal IF Orientering52:45
7Roy GjerdingOK Moss52:57
8Vincent EijsinkÅs-UMB orientering69:58
Arild RoenOK ØstEj start

D40 Kort3700 meter2 anmälda
1Hanne NarvestadHalden SK43:05
2Anne Karin ThorstensenOppsal IF Orientering54:45

H456000 meter12 anmälda
1Tore BjørnerødOK Moss50:23
2Jörgen HallénTrollhättans SOK50:37
3Pär ClaessonSävedalens AIK50:39
4Lars AnderssonOK Tyr51:04
5Lars GranumOppsal IF Orientering52:06
6Kjell EinarssonOK Skogshjortarna55:29
7Andres LaasOK Skogshjortarna59:02
8Magnus WideFrölunda OL60:33
9Claes EkbergLidköpings VSK62:52
10Björn EngströmLustens OK79:43
11Jörgen DalénSala OK86:44

D453800 meter8 anmälda
1Heli MarjomaaStigsökarna41:27
2May Bente BrurbergÅs-UMB orientering51:14
3Ida EngenRaumar orientering53:13
4Ann-Sofie HultsvedOK Tyr54:28
5Nina BejbomUddevalla OK59:12
6Mette SolbergseterAustmarka IL62:46
Annika HallénTrollhättans SOKEj godk.
Åse Torp AnderssonAustmarka ILEj start

H505500 meter15 anmälda
1Lars NordströmKils OK47:10
2Einar JensenNydalens SK48:30
3Per Kristian EkebergIL Tyrving49:22
4Thord JanssonVästvärmlands OK50:56
5Thomas ÖstlundIFK Moras OK51:00
6Knut EngenRaumar orientering52:54
7Karl Aasmund ErøyOK Moss53:21
8Leif ThingsrudØstmarka OK56:47
9Göran AndreassonOK Kroppefjäll58:07
10Håvard NyhusBrandval/Kongsvinger OK58:56
11Tor StrandRaumar orientering59:54
12Bjørn Olav BergsløkkenGrue IL69:23
13Ole TexmoFet OL76:37
Thomas GabrielssonVästvärmlands OKEj godk.
Sten GustafssonEds SKEj start

D503700 meter8 anmälda
1Berit DanielsenIL Tyrving36:23
2Kerstin BurmanKvillebyns SK40:07
3Anne SørumRingsaker OL40:39
4Bente LineSkaukameratene OL40:55
5Wenche BjørnstadRingsaker OL42:06
6Anne-Marie EricssonKristinehamns OK42:51
7Ann LaasOK Skogshjortarna63:06
Märit GustafssonEds SKEj start

H555200 meter14 anmälda
1Lars OlssonVästvärmlands OK49:50
2Roar LøvtjernetBrandval/Kongsvinger OK52:05
3Stefan GunnarssonKristinehamns OK52:27
4Hans EkbergTrollhättans SOK52:57
5Tor SolbergseterAustmarka IL53:37
6Lars EkbergTrollhättans SOK55:55
7Ingvar AnderssonOK Amne58:34
8Arvid GalborgenEds SK61:58
9Roalh KlevelandKvillebyns SK62:46
10Jan SveenRaumar orientering67:35
11Rolf ErikssonVästvärmlands OK69:51
12Peter PreiszLustens OK104:20
Gunnar BejbomUddevalla OKEj godk.
Bengt NilssonVästvärmlands OKEj start

D553700 meter6 anmälda
1Wenche HultgreenIL Tyrving40:23
2Gunnel GillenäsKristinehamns OK52:33
3Yvonne GalborgenEds SK86:08
Britt-Marie AnderssonOK AmneEj godk.
Inge IversenMariager Fjord OKEj godk.
Britt GunnarssonKristinehamns OKEj godk.

H604400 meter13 anmälda
1Ingemar ZiljatOK Djerf44:16
2Christer ElfsbergKristinehamns OK44:18
3Eystein WeltzienIL Tyrving49:04
4Christer NälemarkOK Djerf51:22
5Børre BørresenBrandval/Kongsvinger OK52:08
6Christer GillenäsKristinehamns OK52:44
7Knut StertenGjø-Vard OL55:45
8Harry EnbergVästerbergslagens OL59:56
9Thorbjörn NilssonVästvärmlands OK66:57
10Niels Jorgen IversenMariager Fjord OK69:22
Sven-Eric CarlssonAlfta-Ösa OKEj godk.
Bror FureskogAlfta-Ösa OKEj godk.
Odd HaugerBrandval/Kongsvinger OKEj start

D603700 meter6 anmälda
1Ann-Marie HolmströmIK Gandvik39:57
2Eva TrangiusOK Tyr57:50
3Gunilla HolstBottnaryds IF59:54
4Barbro AnderssonOK Skogshjortarna86:43
Lena GranefeltOK TyrEj start
Rønnaug BørresenBrandval/Kongsvinger OKEj start

H654000 meter18 anmälda
1Per-Ivar MöllbergArboga OK36:22
2Jan FogelbergVästvärmlands OK37:48
3John SørensenIndre Østfold OK40:57
4Per FosserIndre Østfold OK42:31
5Hans PerssonOK Älgen46:18
6Yngve JohanssonKristinehamns OK48:45
7Svein BakkenStigsökarna52:53
8Lennart MattssonLustens OK53:34
9Ronny AnderssonOK Skogshjortarna58:56
10Harald BrekkeHamar OK59:25
11Lars-Erik GaddeGöteborg/Majorna OK61:18
12Harald HaugenRingsaker OL62:54
13Sven-Arne NilssonVästvärmlands OK66:38
14Sten BrennaBrandval/Kongsvinger OK77:57
Bjørn EriksrudRond OLEj godk.
Stig TörnkvistKöping-Kolsva OKEj start
Ole-Johan VangenHamar OKEj start
Amund HerrebrødenOK ØstEj start

D652900 meter4 anmälda
1Marith BrekkeHamar OK40:05
2Dagny GustavssonSigtuna OK40:52
3Mariann NilssonLustens OK43:16
4Karin CreutzerOK Tyr43:40

H703800 meter8 anmälda
1Rolf LarssonDegerfors OK43:11
2Rolf GävertVästvärmlands OK44:31
3Willy JohansenRingsaker OL50:32
4Nils. UttersrudRaumar orientering72:57
5Bjørn GunnerødAsker SK74:21
Roger TorperSkaukameratene OLEj godk.
Roger LarssonVästvärmlands OKEj godk.
Elling FrøvollSturla, IFEj godk.

D702400 meter5 anmälda
1Gunni EkbergÄtrans IF39:18
2Barbro VallinKungälvs OK41:50
3Bakken GroStigsökarna43:49
4Torunn FrøvollSturla, IF48:29
Ulla-Britt LundbergLustens OKEj godk.

H752900 meter10 anmälda
1Rune GårdhOK Älgen37:38
2Melvin NilssonLustens OK38:51
3Holger PerssonOK Eken42:53
4Kurt JohanssonUddevalla IS43:22
5Iver RognstadHadeland OL43:43
6Nils JanssonSkattkärrs IF44:19
7Arvo HyvönenSkattkärrs IF51:02
8Gunnar NymanOK Djerf51:35
9Bertil LundbergLustens OK54:57
10John LarssonVästvärmlands OK69:31

H802400 meter5 anmälda
1Helmer EkbergÄtrans IF38:41
2Sven-Erik GustafssonSäffle OK41:04
3Göran BarremyrOK Fryksdalen59:57
Gunnar GustafssonOK GraneEj start
Gunnar AnderssonVästvärmlands OKEj start

H17C4000 meter15 anmälda
1Runar ThorstensenOppsal IF Orientering40:43
2Svein HaugomBrandval/Kongsvinger OK42:12
3Jens-Henrik SimonsenOK Øst43:09
4Bjørn NordvikKolbotn & Skimt OL43:54
5Martin SkytterenGrue IL45:09
6Trond FrøvollOdal OL47:18
7Ole Morten GræsbergLundersæter IL47:34
8John TangenHamar OK48:44
9Egil SolbergseterAustmarka IL50:00
10Trond FurubergGrue IL50:07
11Roar SætabergetLundersæter IL51:06
12Magnar LangbråtenBrandval/Kongsvinger OK53:26
13Einar StensbyLøten o-lag56:57
14Svein-Tore G NarvestadHalden SK73:10
Carl-Erik JohnsonKinnaströms SKEj start

D17C3500 meter4 anmälda
1Sigrun SkytterenGrue IL46:50
2Caroline OttossonGävle OK68:24
3Kristin GrimsrudSkaukameratene OL79:17
4Liv Eli KvesetbergGrue IL79:46

H17N2600 meter3 anmälda
1Tor Arne s LoxhaugOK Øst27:12
2Tor SimonsenOK Øst36:14
Erland ØstgårdAustmarka ILEj start

D17N2600 meter7 anmälda
1Kari Anne GræsbergLundersæter IL27:08
2Tina BjørnstadRaumar orientering36:57
3Hanne Stubberud NærbySkaukameratene OL37:29
4Liv SimonsenOK Øst37:41
Åste ØstgårdAustmarka ILEj start
Unni HerrebrødenOK ØstEj start
Inger Lise Broen GrøttlandSkaukameratene OLEj start

U33000 meter3 anmälda
1Tor-Arve Bjørnstad StrandRaumar orientering32:09
2Emilia DanielssonKöping-Kolsva OK32:49
3Gustav MöllbergArboga OK35:14

U22400 meter1 anmälda
1Cassandra SmedsSala OK40:02

U12300 meter9 anmälda
1Sigrid Høyer StaugaardFIF Hillerød27:31
2Arvid JohanssonVästvärmlands OK29:06
3Fredric Broen GrøttlandSkaukameratene OL29:25
4Halvor NærbySkaukameratene OL29:47
5Kaja GræsbergLundersæter IL30:15
6John Arne TorpLundersæter IL33:15
7David KindlundOK Tyr45:01
Anders BranderVästvärmlands OKEj godk.
Sondre SkytterenGrue ILEj start

INSKOLNING2300 meter13 anmälda
Alfred BjørnerødOK MossGodkänd
Anna NærbySkaukameratene OLGodkänd
Birk ThorstensenOppsal IF OrienteringGodkänd
Cornelia KindlundOK TyrGodkänd
Daniel EngenRaumar orienteringGodkänd
Håkon Broen GrøttlandSkaukameratene OLGodkänd
Ingrid Bratland TjernshaugenOK MossGodkänd
Karoline BjørnerødOK MossGodkänd
Klara JohanssonVästvärmlands OKGodkänd
Lars Gåsvik NarvestadHalden SKGodkänd
Lovisa RinbergVästvärmlands OKGodkänd
Tatjana MarkowAustmarka ILGodkänd
Edvard ØstgårdAustmarka ILEj start

ÖPPEN 12400 meter6 anmälda
1Ulrika LilljeqvistStigsökarna36:38
2Elvy FredinStigsökarna40:30
3Olav TorgersenOppsal IF Orientering51:01
4Jorånn RognstadHadeland OL52:28
5Martin VestlundVästvärmlands OK53:07
6Hanna VestlundVästvärmlands OK53:51

ÖPPEN 23000 meter9 anmälda
1David RisbergSkattkärrs IF31:09
2Marcus BeckiusOK Tyr34:27
3Helena KronholmSala OK41:39
4Björn NilssonOK Fryksdalen42:17
5Jørgen GjedtjernetGrue IL46:13
Even GjedtjernetGrue IL46:13
7Ingunn Svensrud Lundersæter IL47:17
8Karin Wallén Beckius-53:03
9Eric RinbergVästvärmlands OK53:46

ÖPPEN 43500 meter9 anmälda
1Fredrik LiljeqvistStigsökarna37:27
2Torbjörn JohanssonOK Älgen50:40
3Hans GjedtjernetGrue IL54:25
4Anneli VestlundVästvärmlands OK55:16
5Anna KarlssonDalaportens OL70:44
6Lennart NordströmVästvärmlands OK82:18
7Åke DahlVästvärmlands OK92:08
Gunilla PetersonVästvärmlands OKEj godk.
Marit NilssonKils OKEj godk.

ÖPPEN 74000 meter12 anmälda
1Ulf GrandinOK Linné45:27
2Lena GrandinOK Linné48:46
3Marie-Louise PerssonFK Herkules51:50
4Kai BergersenEidskog OL52:58
5Mats IvermarkSäffle OK54:17
6Leif SahlinOK Tyr59:40
7Mikael SvenssonFK Herkules61:28
8Anders JohannessonVäsby OK64:31
9Oddvar GravingenGrue IL65:40
10Maria TorgersenOppsal IF Orientering70:13
11Marianne GerbornVästvärmlands OK86:20
Sara TorgersenOppsal IF OrienteringEj start

ÖPPEN 85200 meter8 anmälda
1Anders JohanssonVästvärmlands OK50:08
2Peter RisbergSkattkärrs IF58:54
3Mats WesterbergOK Tyr60:09
4Christer PerssonOK Djerf61:19
5Maria Høyer StaugaardFIF Hillerød62:43
6Mary Falkevik OlssonVästvärmlands OK66:39
7Bo NorbäckTullinge SK75:31
8Lars KarlssonDalaportens OL84:27

ÖPPEN 97300 meter3 anmälda
1Eivind LandeEidskog OL53:50
2Lindell JonasStigsökarna70:39
3Arne TorgersenOppsal IF Orientering77:42


Skapad 2010-07-04 14:17:47 med OLA version 4.1.6
Uppdaterad: 04 JUL 2010 14:36 Skribent: Andreas Blomgren

Postadress:
OK Hierne - Orientering
Andreas Blomgren, Rönnvägen 27
67141 Arvika

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info