Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  Utmanaren 2017 - 3 Öppen klass    Utskriftsdatum  08 oktober 2017   
  Tävlingsort  Borlänge    Utskriftstid  17:33   
  Arrangör  Borlänge Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  08 oktober 2017         
 
 
Gren 1, 200m Medley Mixed, Finaler 
Guldtid 03:10.00 
Silvertid 03:25.00 
Bronskrav Genomföra regelrätt 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    31.84  1:08.03  1:46.14    2:24.82   
Hannes Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap    43.00  1:23.96  2:08.46    2:50.48   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    41.32  1:27.56  2:12.00    2:55.76   
Timothy Manns-Ståhl  2004  Borlänge Simsällskap    42.36  1:31.01  2:22.81    3:05.35   
Elias Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap    41.83  1:28.36  2:25.53    3:10.26   
Emilia Lövstrand  2002  Borlänge Simsällskap    43.84  1:31.78  2:21.73    3:10.86   
Elena Mortazavi  2004  Borlänge Simsällskap    42.97  1:36.04  2:39.69    3:24.90   
Alex Storbacka  2006  Borlänge Simsällskap    52.49  1:47.28  2:48.05    3:34.60   
                     
 
Gren 2, 100m Medley Mixed, Finaler 
Guldtid 01:40.00 
Silvertid 01:50.00 
Bronskrav Genoföra regelrätt 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hannes Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap    36.62        1:17.97   
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    37.57        1:20.03   
Elias Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap    40.78        1:23.11   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    40.64        1:24.98   
Timothy Manns-Ståhl  2004  Borlänge Simsällskap    40.25        1:27.63   
Emilia Lövstrand  2002  Borlänge Simsällskap    44.93        1:32.71   
Alex Storbacka  2006  Borlänge Simsällskap    49.26        1:39.89   
Melina Abrishami  2006  Borlänge Simsällskap    48.40        1:42.29   
Hamza Zahid  2003  Borlänge Simsällskap    51.30        1:46.89   
10  Sanna Hörnell  2005  Borlänge Simsällskap    55.03        1:51.17   
11  Axel Haglund  2007  Borlänge Simsällskap    55.70        1:53.83   
12  Alice Tägtström  2006  Borlänge Simsällskap    1:02.37        2:08.07   
                     
 
Gren 3, 25m Frisim Mixed, Finaler 
Guldtid 00:23.00 
Silvertid 00:26.00 
Bronskrav Genomföra 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap            13.25   
Elias Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap            13.75   
Timothy Manns-Ståhl  2004  Borlänge Simsällskap            15.36   
Hannes Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap            16.80   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap            17.06   
Allis Bülow  2005  Borlänge Simsällskap            20.86   
Emilia Lövstrand  2002  Borlänge Simsällskap            21.10   
Lilja Åström  2006  Borlänge Simsällskap            22.18   
Nellie Söderberg  2007  Borlänge Simsällskap            23.34   
10  Lovis Mikaelsson Blomström  2007  Borlänge Simsällskap            23.48   
11  Alexander Granlund  2007  Borlänge Simsällskap            24.88   
12  Alice Jämte Lindholm  2008  Borlänge Simsällskap            27.47   
13  Linn Sterkenburg  2009  Borlänge Simsällskap            29.29   
                     
 
Gren 4, 50m Frisim Mixed, Finaler 
Guldtid 00:41.00 
Silvertid 00:45.00 
Bronstid 00:49.00 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap            30.70   
Elias Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap            34.60   
Timothy Manns-Ståhl  2004  Borlänge Simsällskap            35.05   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap            38.57   
Enya Enmark  2006  Borlänge Simsällskap            39.33   
Alex Storbacka  2006  Borlänge Simsällskap            39.67   
Hannes Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap            39.88   
Hamza Zahid  2003  Borlänge Simsällskap            41.09   
Emilia Lövstrand  2002  Borlänge Simsällskap            43.99   
10  Oliver Axelsson  2007  Borlänge Simsällskap            45.03   
11  Sanna Hörnell  2005  Borlänge Simsällskap            45.82   
12  Selma Grop  2006  Borlänge Simsällskap            47.68   
13  Axel Haglund  2007  Borlänge Simsällskap            49.17   
14  Alice Tägtström  2006  Borlänge Simsällskap            50.13   
15  Eduards Drozdovs  2007  Borlänge Simsällskap            53.81   
                     
 
Gren 5, 100m Frisim Mixed, Finaler 
Guldtid 01:15.00 
Silvertid 01:25.00 
Bronstid 01:35.00 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    32.65        1:05.78   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    32.23        1:05.86   
Elias Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap    35.70        1:15.25   
Timothy Manns-Ståhl  2004  Borlänge Simsällskap    36.93        1:15.98   
Elena Mortazavi  2004  Borlänge Simsällskap    37.44        1:20.45   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    39.69        1:24.51   
Hannes Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap    42.24        1:24.65   
Alex Storbacka  2006  Borlänge Simsällskap    42.41        1:28.42   
Emilia Lövstrand  2002  Borlänge Simsällskap    46.21        1:35.62   
10  Melina Abrishami  2006  Borlänge Simsällskap    44.50        1:36.75   
11  Hamza Zahid  2003  Borlänge Simsällskap    46.49        1:43.06   
12  Selma Grop  2006  Borlänge Simsällskap    50.79        1:49.16   
13  Alice Tägtström  2006  Borlänge Simsällskap    51.82        1:49.96   
14  Sanna Hörnell  2005  Borlänge Simsällskap    51.24        1:52.12   
                     
 
Gren 6, 25m Bröstsim Mixed, Finaler 
Guldtid 00:28.00 
Silvertid 00:31.00 
Bronskrav Genomför 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap            14.68   
Hannes Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap            17.37   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap            17.59   
Timothy Manns-Ståhl  2004  Borlänge Simsällskap            19.37   
Emilia Lövstrand  2002  Borlänge Simsällskap            21.27   
Lilja Åström  2006  Borlänge Simsällskap            25.14   
Lovis Mikaelsson Blomström  2007  Borlänge Simsällskap            27.30   
Selma Grop  2006  Borlänge Simsällskap            28.28   
Axel Haglund  2007  Borlänge Simsällskap            29.56   
10  Nellie Söderberg  2007  Borlänge Simsällskap            29.76   
11  Linn Sterkenburg  2009  Borlänge Simsällskap            30.43   
12  Alice Jämte Lindholm  2008  Borlänge Simsällskap            30.67   
Elias Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 7, 50m Bröstsim Mixed, Finaler 
Guldtid 00:51.00 
Silvertid 00:55.00 
Bronstid 00:58.00 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap            33.27   
Hannes Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap            36.81   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap            39.46   
Timothy Manns-Ståhl  2004  Borlänge Simsällskap            43.35   
Emilia Lövstrand  2002  Borlänge Simsällskap            44.37   
Hamza Zahid  2003  Borlänge Simsällskap            53.17   
Alex Storbacka  2006  Borlänge Simsällskap            53.95   
Eduards Drozdovs  2007  Borlänge Simsällskap            57.83   
Allis Bülow  2005  Borlänge Simsällskap            58.42   
10  Alexander Granlund  2007  Borlänge Simsällskap            1:00.11   
11  Axel Haglund  2007  Borlänge Simsällskap            1:01.01   
12  Oliver Axelsson  2007  Borlänge Simsällskap            1:01.39   
13  Alice Tägtström  2006  Borlänge Simsällskap            1:03.37   
14  Selma Grop  2006  Borlänge Simsällskap            1:04.98   
Elias Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Mixed, Finaler 
Guldtid 01:35.00 
Silvertid 01:45.00 
Bronstid 01:55.00 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    34.30        1:10.44   
Hannes Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap    40.65        1:22.11   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    39.70        1:22.72   
Elias Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap    40.09        1:25.69   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    41.02        1:26.77   
Emilia Lövstrand  2002  Borlänge Simsällskap    45.87        1:33.80   
Timothy Manns-Ståhl  2004  Borlänge Simsällskap    47.18        1:39.66   
Elena Mortazavi  2004  Borlänge Simsällskap    50.64        1:52.00   
Sanna Hörnell  2005  Borlänge Simsällskap    52.61        1:55.63   
10  Melina Abrishami  2006  Borlänge Simsällskap    54.84        1:58.87   
11  Alex Storbacka  2006  Borlänge Simsällskap    55.70        1:59.71   
                     
 
Gren 9, 25m Ryggsim Mixed, Finaler 
Guldtid 00:26.00 
Silvertid 00:29.00 
Bronskrav Genomföra 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hannes Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap            16.64   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap            17.21   
Elias Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap            17.27   
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap            17.85   
Timothy Manns-Ståhl  2004  Borlänge Simsällskap            19.66   
Emilia Lövstrand  2002  Borlänge Simsällskap            21.05   
Axel Haglund  2007  Borlänge Simsällskap            25.20   
Lilja Åström  2006  Borlänge Simsällskap            25.96   
Oliver Axelsson  2007  Borlänge Simsällskap            26.07   
10  Nellie Söderberg  2007  Borlänge Simsällskap            26.63   
11  Alexander Granlund  2007  Borlänge Simsällskap            27.25   
12  Lovis Mikaelsson Blomström  2007  Borlänge Simsällskap            27.91   
13  Alice Jämte Lindholm  2008  Borlänge Simsällskap            29.03   
14  Allis Bülow  2005  Borlänge Simsällskap            29.83   
15  Linn Sterkenburg  2009  Borlänge Simsällskap            40.80   
                     
 
Gren 10, 50m Ryggsim Mixed, Finaler 
Guldtid 00:47.00 
Silvertid 00:51.00 
Bronstid 00:56.00 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap            36.81   
Hannes Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap            37.22   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap            39.22   
Elias Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap            41.98   
Timothy Manns-Ståhl  2004  Borlänge Simsällskap            42.59   
Emilia Lövstrand  2002  Borlänge Simsällskap            44.58   
Alex Storbacka  2006  Borlänge Simsällskap            47.93   
Melina Abrishami  2006  Borlänge Simsällskap            51.97   
Hamza Zahid  2003  Borlänge Simsällskap            52.51   
10  Sanna Hörnell  2005  Borlänge Simsällskap            55.13   
11  Alice Tägtström  2006  Borlänge Simsällskap            57.05   
12  Eduards Drozdovs  2007  Borlänge Simsällskap            57.22   
13  Oliver Axelsson  2007  Borlänge Simsällskap            57.28   
14  Selma Grop  2006  Borlänge Simsällskap            59.37   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Mixed, Finaler 
Guldtid 01:25.00 
Silvertid 01:35.00 
Bronstid 01:45.00 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    39.75        1:20.62   
Hannes Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap    40.18        1:20.91   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    40.17        1:25.31   
Elias Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap    41.25        1:27.87   
Timothy Manns-Ståhl  2004  Borlänge Simsällskap    45.32        1:30.80   
Emilia Lövstrand  2002  Borlänge Simsällskap    46.67        1:36.07   
Elena Mortazavi  2004  Borlänge Simsällskap    48.59        1:39.71   
Alex Storbacka  2006  Borlänge Simsällskap    52.80        1:46.71   
Melina Abrishami  2006  Borlänge Simsällskap    53.64        1:49.53   
                     
 
Gren 12, 25m Fjärilsim Mixed, Finaler 
Guldtid 00:22.00 
Silvertid 00:25.00 
Bronstid 00:28.00 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap            15.55   
Hannes Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap            16.83   
Timothy Manns-Ståhl  2004  Borlänge Simsällskap            17.47   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap            17.74   
Elias Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap            18.28   
Emilia Lövstrand  2002  Borlänge Simsällskap            20.64   
Hamza Zahid  2003  Borlänge Simsällskap            21.76   
Enya Enmark  2006  Borlänge Simsällskap            22.71   
Alex Storbacka  2006  Borlänge Simsällskap            22.75   
10  Melina Abrishami  2006  Borlänge Simsällskap            24.54   
11  Sanna Hörnell  2005  Borlänge Simsällskap            25.76   
12  Selma Grop  2006  Borlänge Simsällskap            28.36   
13  Lovis Mikaelsson Blomström  2007  Borlänge Simsällskap            28.40   
14  Oliver Axelsson  2007  Borlänge Simsällskap            29.31   
15  Axel Haglund  2007  Borlänge Simsällskap            29.86   
16  Allis Bülow  2005  Borlänge Simsällskap            30.00   
17  Alice Tägtström  2006  Borlänge Simsällskap            30.75   
18  Nellie Söderberg  2007  Borlänge Simsällskap            31.03   
19  Eduards Drozdovs  2007  Borlänge Simsällskap            32.36   
20  Alexander Granlund  2007  Borlänge Simsällskap            34.38   
21  Linn Sterkenburg  2009  Borlänge Simsällskap            35.65   
                     
 
Gren 13, 50m Fjärilsim Mixed, Finaler 
Guldtid 00:40.00 
Silvertid 00:46.00 
Bronstid 00:53.00 
Resultattiderna avrundas neråt till jämna sekunder vid utdelning av klistermärke 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap            33.40   
Hannes Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap            35.68   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap            38.41   
Timothy Manns-Ståhl  2004  Borlänge Simsällskap            38.54   
Elena Mortazavi  2004  Borlänge Simsällskap            42.70   
Emilia Lövstrand  2002  Borlänge Simsällskap            43.03   
Elias Gustafsson  2002  Borlänge Simsällskap            44.47   
Alex Storbacka  2006  Borlänge Simsällskap            54.93   
Melina Abrishami  2006  Borlänge Simsällskap            1:01.04   
10  Alice Tägtström  2006  Borlänge Simsällskap            1:09.21   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  08 oktober 2017 
Licensierad till: Borlänge Simsällskap  Utskriftstid  17:33