Hoppa till sidans innehåll

Tävlingskalender/planering


 

Tävlingskalendern och tävlingsplaneringen för Borlänge Simsällskap.

-Utskrivtformat: Tävlingskalender 2019

-Utskrivtformat: Tävlingskalender 2020

-Anmälningsblanketten skall vara till handa tränaren senast enligt se nedan:

 

Information om kommande tävlingar för Borlänge Simsällskap:

        anmälning senast
Dalaminsim Leksand Lördag 16 november Insim  14.00 måndag 4 november
         
Höstsimiaden Uppsala Lördag 30 november Insim  09.00 fredag 8 november
         
Palles Minne Bollnäs Lördag 4 januari Insim  12.30 fredag 13 december
    Söndag 5 januari Insim  07.30  

 

2019              
Datum Tävling Plats  Inbjudan PM Startlista Resultat Grupp
Januari       
5+6 Palles Minne Bollnäs Inbjudan

PM

Startlista Resultat U+A
6 Lilla Vasadoppet Hedemora Inbjudan PM Startlista Resultat S+T
26+27 UGP 2 & SUSS Borlänge Inbjudan PM Startlista Resultat >12år
               
Februari             
16+17 Väsman Open Ludvika Inbjudan PM Startlista Resultat S+U+M
23+24 Falu Skinsgames Falun Inbjudan PM Startlista  Resultat U+A
               
Mars              
9+10 UGP 3 Eskilstuna Inbjudan PM  Startlista Resultat  A-utt
17 Utmanare 1 Borlänge Inbjudan PM  Startlista Resultat Alla
30+31  Aquarena Cup Söderhamn Inbjudan PM Startlista Resultat S+U+M
30+31  Västerås Meet 50m Västerås Inbjudan PM Startlista Resultat A-utt
               
April              
6 e 7  Simiadenläger inställd         06-09
12-15 Swim Open Stockholm Inbjudan PM Startlista Resultat M-utt
28  Mora Cup Mora Inbjudan  PM Startlista Resultat S+U+M
               
Maj              
4 Vårsimiaden Ludvika Inbjudan PM  Startlista Resultat  <14år
11+12  Jöns Svanberg 50m Uppsala Inbjudan PM  Startlista Resultat U+A 
30  Silverdoppet Sala Inbjudan PM Startlista Resultat S+U+M
               
Juni              
1 Majplurret Avesta Inbjudan PM Startlista Resultat S+T
1+2 DM-JDM 50m Eskilstuna Inbjudan PM  Startlista Resultat  kvalade 
16 Utmanare 2 Borlänge Inbjudan PM  Startlista Resultat Alla
28-02 SM/JSM 50m Malmö Inbjudan PM Startlista Resultat kvalade
               
Juli              
10-14 Sum-Sim 50m Norrköping Inbjudan PM Startlista Resultat kvalade 
               
Augusti             
29-01  MSSF Läger Älvdalen Inbjudan PM     uttagna
               
September             
7+8 Masdoppet Borlänge Inbjudan PM Startlista Resultat  Alla
22 Stjärnskottet Ludvika Inbjudan PM Startlista Resultat  S+T
28 Fjärran Höjderspelen Gävle Inställd       S+U+M
29 Utmanare 3 Borlänge Inbjudan PM Startlista Resultat Alla
               
Oktober             
6 Vasadoppet Hedemora Inställd       S+U
5+6 DM/JDM Västerås Inbjudan PM Startlista Resultat kvalade
12+13 UGP 1 Falun Inbjudan PM  Startlista Resultat  >11år 
19 Bagheera GP Avesta Inbjudan PM Startlista Resultat S+U
27 Simiadenläger Säter Inbjudan PM     07-10
               
November             
9+10       Sum-Sim Region Örebro Inbjudan PM Startlista Resultat M
16 Dalaminisim Leksand Inbjudan PM Startlista Resultat T1+2 
24 Sponsorsim Borlänge Inbjudan       Alla 
30 Höstsimiaden Uppsala Inbjudan PM Startlista Resultat <13år
               
December             
1 Utmanare 4 Borlänge Inbjudan PM  Startlista Resultat  Alla
6-8 Sum-Sim Riksfinal Umeå Inbjudan PM Startlista Resultat kvalade
8 Hofors Cup Hofors Inbjudan PM Startlista Resultat S+U+M

 

2020              
Datum Tävling Plats  Inbjudan PM Startlista Resultat Grupp
Januari      
4+5 Palles Minne Bollnäs Inbjudan

PM

Startlista Resultat U+A
5 Lilla Vasadoppet Hedemora Inbjudan PM Startlista Resultat S+T
25+26 UGP 2 & SUSS Borlänge Inbjudan PM Startlista Resultat >12å
               
Februari             
22+23 Falu Skinsgames Falun Inbjudan PM Startlista Resultat U+A
               
Mars              
7+8 UGP 3 Eskilstuna Inbjudan PM Startlista Resultat U+M
14+15 Väsman Open Ludvika Inbjudan PM Startlista Resultat S+U+M
14+15 Västerås Meet 50m Västerås Inbjudan PM Startlista Resultat U+M
22 Utmanare 1 Borlänge Inbjudan PM  Startlista Resultat Alla
28 Aquarena Cup Söderhamn Inbjudan PM Startlista Resultat S+U+M
               
April              
? Simiadenläger            
3-6 Swim Open Stockholm Inbjudan PM Startlista Resultat M-utt
? Mora Cup Mora Inbjudan PM Startlista Resultat S+U+M
               
Maj              
1-3 Jöns Svanberg 50m Uppsala Inbjudan PM Startlista Resultat U+M
9 Vårsimiaden Ludvika Inbjudan PM Startlista Resultat <14år
? Dalaminisim Leksand Inbjudan PM Startlista Resultat H+T+S
? Silverdoppet Sala Inbjudan PM Startlista Resultat S+U+M
30+31 DM-JDM 50m Eskilstuna Inbjudan PM Startlista Resultat kvalade
               
Juni              
? Majplurret Avesta Inbjudan PM Startlista Resultat H+T+S
7 Utmanare 2 Borlänge Inbjudan PM  Startlista Resultat Alla
26-30 SM/JSM 50m Halmstad Inbjudan PM Startlista Resultat kvalade
               
Juli              
2-6 Sum-Sim 50m Landskrona Inbjudan PM Startlista Resultat kvalade 
               
Augusti             
? MSSF Läger Älvdalen Inbjudan PM     uttagna
               
September             
5+6 Masdoppet Borlänge Inbjudan PM Startlista Resultat Alla
27 Utmanare 3 Borlänge Inbjudan PM Startlista Resultat Alla
               
Oktober             
? Vasadoppet Hedemora Inbjudan PM  Startlista  Resultat  S+U
3+4 DM/JDM Västerås Inbjudan PM Startlista Resultat kvalade
10+11 UGP 1 Falun Inbjudan PM Startlista Resultat >11år 
17 Fjärran Höjderspelen Gävle Inbjudan PM Startlista Resultat S+U+M
18 Stjärnskottet Ludvika Inbjudan PM Startlista Resultat H+T+S
? Bagheera GP Avesta Inbjudan PM Startlista Resultat T+S+U
? Simiadenläger            
               
November             
7+8 Sum-Sim Region Örebro Inbjudan PM Startlista Resultat kvalade
? Dalaminisim Leksand Inbjudan PM Startlista Resultat H+T+S
22 Sponsorsim Borlänge Inbjudan       Alla 
28 Höstsimiaden Uppsala Inbjudan PM Startlista Resultat <13år
29 Utmanare 4 Borlänge Inbjudan PM Startlista Resultat Alla
               
December             
11-13 Sum-Sim Riksfinal Göteborg Inbjudan PM Startlista Resultat kvalade
? Hofors Cup Hofors Inbjudan PM Startlista Resultat S+U+M
Uppdaterad: 17 SEP 2018 10:05 Skribent: Frank Ruijs

BSS Facebook

 

 

 

 

  

  

 

  

  

 

     

 image001

 

Borlänge Simsällskaps huvudsponsor

Borlänge energi

  

               KOM IHÅG
 

 Mats-Åke Ohlssons                    Minnesfond

    Plusgiro 582688-8  eller
    Swish 1234229522

 

Postadress:
Borlänge SS - Simidrott
Box 904
78129 Borlänge

Besöksadress:
Masergatan 22
78440 Borlänge

Kontakt:
Tel: +46705620057
E-post: This is a mailto link

Se all info