Hemmamatchen mot Tynnered vanns säkert med 6-0. Som vanligt en ganska välspelad match från vår sida. Vi spelar oss till många fina lägen men när vi närmar oss straffområdet så låser det sig för en del av killarna. Hur tränar vi killarna i att vara kyliga? Trots en del missar så ledde vi med 3-0 efter första halvlek efter två mål av Andreas och ett av Sebbe.
Andra halvlek var lik den första med ett stort övertag från vår sida. Alexander gjorde ett snyggt mål på nick efter hörna. Vincent sköt ett kyligt skott i "fel" hörn för Tynnereds målvakt. Andreas satte slutresultatet 6-0 med en vänster från straffområdeslinjen. Som vanligt gör alla bra ifrån sig, men Andreas måste få extra beröm för sitt hattrick. Kobsa gör en mycket bra comeback och Oskar skötte sitt jobb som högerback på ett föredömligt sätt.
Beröm också till motståndarna som pushade varandra trots att vi var ganska överlägsna. Lycka till i fortsättningen, Tynnered.
P93 var "bollkallar" vid landskampen mellan Sverige och Malta
Besök på vår sida
www.ik-zenith.com
sedan den 15 April-09