Hoppa till sidans innehåll

Tipspromenader


 

Välkommen till Ymergårdens tipspromenader!

Under våren 2019 har vi planerat att ha tipspromenader följande datum:

17/2, 24/2, 3/3, 10/3, 17/3, 24/3, 31/3, 7/4, 14/4, 22/4

Med reservation för ändringar.

Kommande promenad:  Söndag 17 februari  med Motionssektionen som arrangör (med reservation för ändringar)

Tipspromenad kl 9.30-12.00

Serveringen öppen 10.00-13.00

Välkomna!

Extravinst lottas ut.

Rätt rad och vinnare från senaste tipspromenaden hittar du nedan.

 

Söndag 10 februari 2019, Ymergården 

Arrangör: Orienteringssektionen:  Antal deltagare 55 vuxna  10  barn

Skiljefråga: 298  Barnrebus: Snö på gran och fur

Rätt rad;

X X 2 X 2 2 2 X X 1 JA JA NEJ JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Kjell Nyborg Borås

15

389

2.

Agneta Ingemarsson

Borås

15

180

3.

Susanna Ingemarsson

Borås

15

173

4.

Benny Olofsson

Borås

14

314

5.

Theo Rydlinge

Brämhult

 

14

 

200

 

 Extravinst     Sara Viktorsson, Brämhult

 

Söndag 27 januari 2019, Ymergården 

Arrangör: Meninmotion:  Antal deltagare 16 vuxna  3  barn

Skiljefråga: 940  Barnrebus: Ugglan hoar i natt

Rätt rad;

X 1 X X 1 X 2 2 1 X NEJ NEJ NEJ NEJ

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Thomas Johansson Sparsör

13

510

2.

Susanne Johansson

Sparsör

13

450

3.

Anette Olvebrink

Borås

13

384

4.

Patrik Åsedahl

Borås

12

850

5.

Jenny Lundberg

Borås

 

12

 

750

 

 Extravinst     Ingela Andersson, Borås

 

Söndag 20 januari 2019, Ymergården 

Arrangör: Orienteringssektionen:  Antal deltagare 110 vuxna  16  barn

Skiljefråga: 184  Barnrebus: Snöstjärnor i snö

Rätt rad;

X 1 2 1 X 2 2 X 2 1 JA JA JA JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Eddie Johnsson Fristad

15

178

2.

Magnus Karlsson

Fristad

15

77

3.

Anette Johnsson

Fristad

14

132

3.

Lena Gustafsson

Borås

14

132

5.

K Wassholm

Brämhult

 

14

 

107

 

 Extravinst     Viktoria Front, Brämhult

 

Söndag 13 januari 2019, Ymergården 

Arrangör: Orienteringssektionen:  Antal deltagare 84 vuxna  11  barn

Skiljefråga: 337  Barnrebus: Talgoxen är en mes

Rätt rad;

X 2 X 1 X 2 2 1 X 1 NEJ NEJ JA JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Magnus Karlsson Fristad

15

175

2.

Emma Wennerblom

Varberg

15

536

3.

Conny Larsson

Borås

15

105

4.

Thomas Skoglund

Borås

14

223

5.

Per Åke Wallin

Borås

 

14

 

210

 

 Extravinst     Leif Johansson, Borås

 

Söndag 6 januari i Facklors sken, Ymergården 

Arrangör: P-gruppen:  Antal deltagare 133 vuxna  22  barn

Skiljefråga: 90  Barnrebus: Tomten har åkt hem

Rätt rad;

1 X X 2 2 1 1 X X 1 JA NEJ NEJ JA

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Christina Klaar Borås

15

98

2.

Axel Jernaeus

Målsryd

14

85

3.

Kerstin Samuelsson

Gånghester

14

81

4.

Björn Odlund

Borås

14

75

5.

Annika Alexandersson

Borås

 

14

 

59

 

 Extravinst     Stig Odlund, Borås

 

Söndag 2 december 2018, Ymergården 

Arrangör: Motionssektionen:  Antal deltagare 105 vuxna  16  barn

Skiljefråga: 93  Barnrebus: Adventskalender

Rätt rad;

2 X X 2 X 1 X 2 1 1 NEJ JA JA NEJ

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Gudrun Bonerfält Borås

15

111

2.

Anette Grönbäck

Borås

14

101

3.

Birgitta Strandh

Fristad

14

105

4.

Marita Stenberg

Borås

14

71

5.

L-O Nordberg

Borås

 

14

 

120

 

 Extravinst     Ann-Catrin Barje, Borås

 

Söndag 25 november 2018, Ymergården 

Arrangör: Meninmotion:  Antal deltagare 116 vuxna    barn

Skiljefråga: 147  Barnrebus:

Rätt rad;

1 1 1 2 X 1 2 X 1 X JA JA JA NEJ

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Katrin Strömsjö Brämhult

14

138

2.

Gudrun Bonerfält

Borås

13

111

3.

Jöran Eriksson

Borås

12

136

4.

Bernt Bonerfält

Borås

12

124

5.

Inger Eriksson

Borås

 

12

 

106

 

 Extravinst     Peo Löfgren, Borås

 

 

Söndag 18 november 2018, Ymergården 

Arrangör: Boulesektionen:  Antal deltagare 151 vuxna  39 barn

Skiljefråga: 96  Barnrebus: Vem skalar kottar

Rätt rad;

2 2 1 1 X X 2 1 X X JA JA NEJ JA

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Marie Edlund Borås

15

88

2.

Raimo Sjöberg

Göteborg

14

96

3.

Conny Larsson

Borås

14

100

3.

Göran Johansson

Borås

14

100

5.

A Jonsson

Brämhult

 

14

 

102

 

 Extravinst     Marianne Pettersson, Sandared

 

Söndag 11 november 2018, Ymergården 

Arrangör: Gymnastiksektionen:  Antal deltagare 49 vuxna  9 barn

Skiljefråga: 163  Barnrebus: Jag är fantastisk

Rätt rad;

1 X 2 1 2 X X X 2 X JA NEJ NEJ JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Maria Lindberg Borås

14

174

2.

Johan Å Hognert

Dalsjöfors

13

183

3.

Judith Tingsvik

Sparsör

13

126

4.

Linnea Lindberg

Borås

13

207

5.

Fredrik Lindberg

Borås

 

13

 

217

 

 Extravinst     B. Karlsson, Brämhult

 

Söndag 4 november 2018, Ymergården 

Arrangör: Orienteringssektionen:  Antal deltagare 138 vuxna  26 barn

Skiljefråga: 142  Barnrebus: Skalet ligger på stranden

Rätt rad;

2 1 2 X 2 2 1 1 2 2 JA NEJ JA JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Gittan Björnalm Borås

15

144

2.

Marita Jörkander

Dalsjöfors

15

98

3.

Margareta Ångman

Borås

15

97

4.

Charlotte Grönbek

Borås

15

197

5.

Per-Olof Svensson

Dalsjöfors

 

15

 

212

 

 Extravinst     Andreaz Thor, Bollebygd

 

Söndag 28 oktober 2018, Ymergården 

Arrangör: P-gruppen:  Antal deltagare 116 vuxna  15 barn

Skiljefråga: 520  Barnrebus: Barn vill ha snö nu

Rätt rad;

1 1 X X 2 X 2 1 1 1 JA JA JA NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Christer Lundgren Borås

15

692

2.

Kent Andersson

Borås

15

957

3.

Kurt Joelsson

Brämhult

14

550

4.

Maria Lindberg

Borås

14

474

5.

Pontus Jääskö

Borås

 

14

 

450

 

 Extravinst     Andreas Österlund, Falun

 

Söndag 21 oktober 2018, Ymergården 

Arrangör: Motionssektionen:  Antal deltagare 77 vuxna  15 barn

Skiljefråga: 2.211  Barnrebus: Snart kommer snön

Rätt rad;

X 2 X 2 X 1 1 2 X 2 JA NEJ JA NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Rolf Granath Borås

13

1700

2.

Marjatta Kantola

Borås

13

1650

3.

Hans Bengtsson

Brämhult

13

538

4.

Ingrid Horner

Brämhult

13

530

5.

Christer Lundgren

Borås

 

12

 

2200

 

 Extravinst     Börje Olausson, Viskafors

 

 

Söndag 14 oktober 2018, Ymergården 

Arrangör: Meninmotion:  Antal deltagare 140 vuxna  28 barn

Skiljefråga: 2840  Barnrebus: Jättekul hos Ymer

Rätt rad;

2 2 1 2 2 1 2 1 X 1 JA NEJ JA JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Camilla o Peter Hagelberg Brämhult

15

2900

2.

Anita Olofsson

Borås

15

2950

3.

Conny Larsson

Borås

15

2711

4.

Eva Jönsson

Brämhult

15

3100

5.

Lars Olof Wallin

Borås

 

15

 

2512

 

 Extravinst     Eva Ekström, Borås

 

Söndag 7 oktober 2018, Ymergården 

Arrangör: Orienteringssektionen:  Antal deltagare 104 vuxna  15 barn

Skiljefråga: 923 gram  Barnrebus: Lek tafatt med löv

Rätt rad;

1 2 2 1 2 X 2 2 X 2 JA NEJ NEJ JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Lars Karlsson Sparsör

14

1235

2.

Erik Grönbek

Sandhult

14

1775

3.

Anita Bergqvist

Gånghester

13

890

4.

Ulrica Carlén

Borås

13

1005

5.

Marie Englund

Borås

 

13

 

603

 

 Extravinst     Lisbeth Uhlman, Borås

 

Söndag 30 september 2018, Ymergården 

Arrangör: Boulesektionen:  Antal deltagare 48 vuxna  5 barn

Skiljefråga: 74  Barnrebus: Hösten har kommit

Rätt rad;

1 X 1 2 1 2 1 2 X 2 NEJ NEJ JA NEJ

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Bernt Bonerfält

Borås

15

89

2.

P-Å Wallin

Borås

15

58

3.

Kjell Nyberg

Borås

15

48

4.

Eva Jönsson

Brämhult

15

43

5.

Lars-Olof Wallin

Borås

 

15

 

38

 

 Extravinst      Staffan Kropp, Borås

 

Söndag 23 september 2018, Ymergården 

Arrangör: P-gruppen:  Antal deltagare 62 vuxna  6 barn

Skiljefråga: 211  Barnrebus: Bolibompadraken

Rätt rad;

1 X 2 2 1 X X 1 2 2 NEJ JA JA JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Marie Englund

Borås

15

117

2.

Lars-Ove Englund

Borås

14

198

3.

Lars-E Pettersson

Sandared

14

108

4.

Joakim Englund

Borås

14

97

5.

Carina Svensson

Borgstena

 

13

 

197

 

 Extravinst      Ingela Andersson, Borås

 

Söndag 22  april 2018, Ymergården 

Arrangör: P-gruppen:  Antal deltagare 76 vuxna  13 barn

Skiljefråga: 130  Barnrebus: Sädesärlan är här

Rätt rad;

1 1 2 2 X X 1 1 X 1 JA JA JA NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Margréte Ångman

Borås

15

130

2.

Marie o Johanna Borg

Borås

15

136

3.

Kent Andersson

Borås

15

118

4.

Agneta Forsman

Borås

15

146

5.

Carina Isaksson

Borås

 

15

 

107

 

 Extravinst      Kerstin Hansson, Borås

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-----------

Uppdaterad: 17 JUN 2018 16:40 Skribent: Marita Andersson

Idrottsklubben Ymer

Kontakt kansli
Ymergården (kartlänk)
tel. 033-248924
This is a mailto link
 
Postadress
IK Ymer
507 90 Brämhult
 
Huvud/Guldsponsorer

 
Arrangemang

 

Borås

 

26 oktober 2019

 

Kalvruset



Suckarnas gång



Knallecupen 15-16sept

 

Postadress:
IK Ymer
Ymergården Jutabo
50790 Brämhult

Besöksadress:
Ymergården
50790 Brämhult

Kontakt:
Tel: 033248924
E-post: This is a mailto link