En del av klubbens intäkter kommer från försäljning av olika produkter. Alla åkare ska tjäna in ett bestämt belopp genom försäljning. Beloppet bestäms av vilken grupp åkaren tillhör. Alla väljer själv vilka produkter man vill sälja för att uppnå sitt belopp.
Om man inte vill sälja någon av de föreslagna produkterna går det bra att "köpa sig fri" genom att betala in beloppet till klubben.
Om åkaren vid säsongens slut inte uppnått beloppet kommer den del som fattas att faktureras åkaren.
Försäljningskvoten avser den vinst klubben gör på respektive produkt, så det är inte försäljningsvärdet på varje vara som räknas in i kvoten, utan alltså den vinst som klubben gör. Vinsten för klubben varierar beroende på vilken produkt det är. För restaurangchansen gäller att 100 kr går i vinst till klubben och då läggs till försäljningskvoten. För newbody gäller att ett paket som kostar 150 kr ger 37 kronor i vinst till klubben och det är därför 37 kronor per paket som får tillgodoräknas säljkvoten.
För syskon gäller hel försäljningskvot för första barnet och därefter halv försäljningskvot för barn nummer två osv.